Eurovision stiri: 499

Victorie! Letonia - Moldova 1-2

23 sep. 2022,, 07:26   Sport
2724 0

Naționala Moldovei a învins Letonia cu 2-1 în cel de-al cincilea meci din grupa D1 a Ligii Națiunilor, ediția 2022/23. Ionuț Revenco a înscris cu capul primul gol al tricolorilor în minutul 26, după centrarea bună a lui Sergiu Platica.

Este primul gol al lui Revenco pentru Naționala Moldovei. Ion Nicolaescu a marcat cu capul pentru 2-0 în finalul primei reprize. Este a 9-a reușită a lui Nico pentru tricolori.

Letonii au înscris golul de onoare în minutul 55 prin Janis Ikaunieks. Echipa antrenată de Serghei Cleșcenco, cu 10 puncte, se află în continuare pe locul 2 în clasamentul grupei D1.

Conduce Letonia, cu 12 puncte, Andorra are 4 puncte, iar Liechtenstein – 0. Pentru tricolori urmează ultimul meci din această campanile, cu Liechtenstein, care va avea loc pe 25 septembrie pe stadionul Zimbru.