Transnistria stiri: 1423
Eurovision stiri: 508
Preşedintele stiri: 4002

Un număr record de medalii, obținute de sportivii din Republica Moldova la Campionatul European de Haltere

23 aug. 2022,, 12:45   Sport
2559 0

La Campionatul European de Haltere, rezervat categoriilor U15 și U17, desfășurat în perioadă 10-18 August 2022 în Razyn, Polonia, lotul național de haltere al Republicii Moldova a obținut 13 medalii, înregistrînd un număr record de medalii la un campionat de asemenea anvergură. La concurs au participat 29 de țări, la două categorii de vîrstă.

Republica Moldova a fost reprezentată de 10 sportivi, care au obținut următoarele rezultate:

- Ceornopolc Anastasia, în categoria de 81 kg U15 - medalia de aur la (proba Smuls), medalia de argint la (proba Aruncat) și medalia de argint (Total).

- Categoria U17 feminin - locul 14.

Participarea la această competiție a fost posibilă cu sprijinul financiar al Ministerului Educației și Cercetării, iar sportivii vor beneficia de premii bănești oferite de către Minister în cadrul Galei Sportului, organizată tradițional la sfîrșitul anului.