Eurovision stiri: 499

Un moldovean a devenit campion al Turneului Internațional

28 oct. 2019,, 17:35   Sport
2023 0

Vlad Gavriliuc a cîștigat medalia de aur la categoria de greutate de 75 kg la Turneul "Memorialul Internațional Leszek Dragos" din orașul polonez Kalisz, învingîndu-l pe ungurul Isaac Oroyovwe-Onoriode, pe rusul Murtuz Zagirbekov și spaniolul Pablo Coy.

După ce l-a învins pe lituanianul Paulius Zujevas, Dumitru Coșciug, jucînd în categoria de greutate de 81 kg, a pierdut în finală împotriva lui Sebastian Wiktorzak și a cîștigat medalia de argint.

Ceilalți boxeri ai noștri au pierdut în luptele de debut: Egor Bejenaru (64 kg) – în lupta cu polonezul Radomir Obrusnyak, Davron Bozorov (69 kg) – cu boxerul din Scoția, Stephen Newns, iar Andrei Zaplitnîi (91 kg) - împotriva lituanianului Tadas Tamasauskas.