Preşedintele stiri: 4000

Tinerii handbaliști din Moldova au cîștigat aurul la un turneu din Suedia (FOTO)

9 iul. 2018,, 16:30   Sport
3145 0

Clubul de Handbal „Fortuna” din Moldova a cîștigat aurul la un turneu din Suedia, relatează Noi.md.

Astfel, la Turneul Internațional „Partille Cup”, tinerii sportivi din grupul B10 au cîștigat cel mai mare premiu, fiind cei mai buni din grupul lor de 19 echipe.

Jucînd opt meciuri și fără a pierde vreunul, jucătorii noștri de handbal, cu un scor zdrobitor (17-10) în meciul final cu echipa suedeză, au devenit campioni.

În fiecare an, la începutul lunii iulie, unul dintre cele mai mari orașe din Suedia – Gothenburg – devine centrul de handbal pentru copii și tineri. Aici are loc „Partille Cup”, un turneu de handbal de anvergură, care reunește mii de echipe din întreaga lume. Anul acesta, turneul a avut loc deja a 48-a oară.

În Göteborg, au venit să concureze pentru trofeu peste 1200 de echipe din întreaga lume. Timp de o săptămînă s-au desfășurat competiții în 9 categorii de vîrstă în rîndul băieților și fetelor de la 10 la 21 de ani.