Test: Cît de bine știi istoria Ligii Europei UEFA

Cît de bine știți istoria Ligii Europei UEFA? Verificați-vă cunoștințele!

10 / 1

În ce an a fost fondată Cupa UEFA?

-----------------------------------------------------------

Turneul internațional anual de fotbal al Cluburilor a fost fondat în 1971 sub numele de Cupa UEFA. Este considerat al doilea cel mai important turneu pentru cluburile de fotbal din UEFA (Uniunea Asociațiilor Europene de fotbal), după Liga Campionilor.

1983
1982
1974
1971
10 / 2

Cine este primul cîștigător al turneului?

Primul cîștigător al turneului este ”Tottenham Hotspur” din Londra, care a cîștigat în rezultatul a două meciuri un alt club englez "Wolverhampton Wanderers", cu scorul total de 3:2 în 1972

Tottenham Hotspur
Wolverhampton Wanderers
Sevilla
Atletico Madrid
10 / 3

În ce an Cupa UEFA a fost reorganizată sub numele de UEFA Europa League?

În urma unirii Cupei UEFA și a Cupei deținătorilor de Cupe UEFA, a apărut un singur turneu cu vechiul nume — Cupa UEFA. Din sezonul 2009/10 el a primit denumirea de UEFA Europa League cu schimbarea formatului turneului similar cu Liga Campionilor.

2000
2004
2009
2013
10 / 4

Cine a devenit primul cîștigător al Ligi Europei UEFA reînnoite?

Primul cîștigător al Ligii Europei UEFA reînnoite a devenit Atletico Madrid, care l-a învins în finala din 2010 pe ”Fulham” din Marea Britanie cu scorul de 2:1 în timpul suplimentar pe stadionul ”Hamburg Arena”.

Fulham
Real Madrid
10 / 5

Cine este actualul cîștigător al turneului?

Actualul cîștigător al turneului este clubul englez "Chelsea", care a învins în finală clubul englez "Arsenal" cu scorul de 4:1 pe stadionul Olimpic din Baku

Juventus
Chelsea
Arsenal
Liverpool
10 / 6

Care club este considerat cel mai titular?

Cel mai titular club este considerat Sevilla (5)

Inter
Sevilla
10 / 7

Începînd cu care sezon a început desfășurarea finalei într-un singur meci pe teren neutru?

Turneul se desfășurat în mod tradițional după sistemul play-off. Toate rundele se desfășurau în baza rezultatelor a două meciuri, inclusiv finala. Începînd cu sezonul 1997/98, finala a început să se desfășoare într-un singur meci pe teren neutru.

1985/1986
1990/1991
1997/1998
2004/2005
10 / 8

În ce zile ale săptămînii au loc, de obicei, meciurile UEFA Europa League?

Meciurile UEFA Europa League se joacă în zilele de joi în săptămînile în care au loc jocuri în Liga Campionilor și în zilele de miercuri și joi în săptămînile în care în Liga Campionilor nu sînt planificatăe meciuri.

Luni/marți
Miercuri/Joi
Vineri/Sîmbătă
Duminică
10 / 9

Cîte persoane responsabile de judecare trebuie să se afle la meciuri conform regulilor Ligii Europei UEFA ?

În conformitate cu regulile, în total, la meciuri ar trebuie să existe șase persoane responsabile de judecare: un judecător, doi asistenți, al patrulea judecător pe partea laterală și doi asistenți suplimentari (cîte unul lîngă fiecare poartă).

4
5
6
8
10 / 10

Cine se va întîlni în finala Ligii Europei UEFA 2020?

În finală se vor întîlni Sevilla – Inter, astfel încît în semifinale Sevilla a învins Manchester United cu 2:1, iar Inter a învins Șahtior Donețk cu 5:0.