Eurovision stiri: 499

Succes pentru echipa Codru Lozova în actuala ediție a Diviziei Naționale de fotbal

25 noi. 2020,, 10:28   Sport
4973 1

Codru Lozova a spart gheața și a înregistrat primul succes în actuala ediție a Diviziei Naționale de fotbal. S-a întîmplat în etapa a 20-a a Campionatului Moldovei. Gruparea din raionul Strășeni a învins pe teren propriu cu 2-1 pe FC Florești.

Oaspeții au deschis scorul în minutul 6 prin Vladimir Covcenco.

Replica lozovenilor a venit pe finalul primei reprize, cînd ei au înscris de două ori, transmite publika.md.

Albanezul Aleksandros Dhamo a egalat după o bîlbîială în careul advers, iar rusul Ilia Aziavin a fost autorul golului decisiv.

Pentru a se încălzi și a face mișcare, un grup de suporteri a dansat hora la pauza meciului.

În repriza secundă jucătorii lui FC Florești au creat mai multe ocazii, însă scorul de tabela a rămas intact.

"Am avut emoții mari în timpul jocului, iar acum ele au dispărut. Cu siguranță, sîntem foarte bucuroși. Este prima noastră victorie în Divizia Națională. Am făcut un pas uriaș.", a afirmat antrenorul secund Codru Lozova, Alexei Savinov.

"Din nou nu le-am fructificat ocaziile avute. Nu poți să pretinzi la un rezultat pozitiv, dacă nu marchezi goluri. Asta e tot ce pot să comentez.", a menționat antrenorul FC Florești, Iuri Groșev.

Codru rămîne pe ultimul loc în clasament și este la 3 puncte distanță de Zimbru Chișinău.

La rîndul său, FC Florești se află pe poziția a opta.

0
0
0
0
0

500

Ce părere aveți despre inițiativa președintelui Franței, Emmanuel Macron, de a deschide în următoarele luni o misiune permanentă de apărare la Chișinău?