Eurovision stiri: 499

Speranța obține a doua victorie a stagiunii

6 aug. 2020,, 07:40   Sport
2842 0

Speranța a învins Codru cu 1-0, la Hîncești, în primul meci al etapei a 8-a din Divizia Națională.

Singurul gol a fost marcat de Alexandru Iermacenko, în minutul 23. La mijlocul reprizei secunde, Speranța a ratat și un penalty prin Constantin Sandu, trasmite IPN.

La Speranța au fost titulari și cei trei jucători care au aflat în ziua meciului că au fost suspendați un an din fotbal pentru participarea la meciurile aranjate. Este vorba despre moldoveanul Mihai Bolun, ucraineanul Alexandr Nasonov şi rusul Matvei Guiganov. „Este o veste șoc pentru noi”, a declarat după meciul cu Codru, antrenorul Speranței, Iurie Osipenco.

Conducerea Speranţei a fost atenţionată de Comitetul de Etică al Federaţiei Moldoveneşti de Fotbal că, dacă se vor mai înregistra cazuri suspecte de meciuri trucate, echipa va fi sancţionată mai aspru. Alături de echipa din Nisporeni, a fost avertizată şi formaţia FC Floreşti.