Preşedintele stiri: 4000

Spania s-a calificat în sferturi după un meci cu 8 goluri

28 iun. 2021,, 21:46   Sport
2503 0

Croația a fost învinsă de Spania, scor 3-3 (3-5 după prelungiri), în optimile de finală ale Campionatului European 2020.

Croația a deschis scorul prin autogolul lui Pedri (’20), iar Sarabia a redus din diferență după 18 minute, după o pasă foarte bună a lui Gaya. Azpilicueta i-a adus pe iberici în avantaj în minutul 57, iar Torres a înscris golul de 3-1 pentru Spania.

Meciul a fost tensionat pe final, atunci când Orsic a redus din diferență în minutul 85, iar Pasalic a reușit egalarea în 90+2. Partida s-a decis în prelungiri când Morata și Oyarzabal și-au trecut numele pe tabela de marcaj.

Trupa lui Luis Enrique se va duela în faza următoare cu învingătoarea dintre Franța și Elveția. Spania se alătură Belgiei, Italiei, Cehiei și Danemarcei, cele patru echipe calificate și ele în sferturile de finală ale EURO 2020.