Preşedintele stiri: 3995

Sheriff Tiraspol, victorie în faţa celor de la Codru Lozova

21 apr. 2019,, 17:15   Sport
3615 0

Sheriff Tiraspol s-a chinuit pe teren propriu cu nou-promovata CodruLozova, într-o partidă din etapa a şasea a Diviziei Naţionale. "Galben-negrii" s-au impus cu scorul de 2-1 şi sînt lideri în clasament.

"Viespele" au deschis scorul în minutul 12 prin Eugen Oancea.

Lozovenii au restabilit egalitatea pînă la pauză prin Ion Mămăligă, care a deviat în poartă balonul, după şutul expediat de Petru Costin. Spaniolul Jose Angel Jurado a înscris golul victoriei în minutul 52.

Mijlocaşul în vîrstă de 26 de ani l-a învins pe portarul echipei adverse cu un şut superb de la distanţă.

Pe locul doi în clasament se află Milsami Orhei. Elevii lui Veaceslav Rusnac au terminat la egalitate la Ternovca cu Dinamo-Auto, scor 0-0. "Vulturii roşii" au 13 puncte la activ, cu două mai puţin decît liderul Sheriff.