Preşedintele stiri: 3991

Sheriff a pierdut două puncte în meciul cu Speranţa

28 mai. 2018,, 12:10   Sport
3200 0

Liderul campionatului naţional de fotbal, Sheriff Tiraspol, a pierdut ieri două puncte în meciul încheiat la egalitate (0-0) cu Speranţa Nisporeni în etapa a noua a campionatului naţional, relatează MOLDPRES.

Urmăritoarea lui principală, Milsami Orhei, a învins cu scorul 2-1 după o partidă tensionată cu Petrocub Hînceşti în care au fost consemnate patru eliminări: Melachio de la Petrocub în ultimul minut al primei reprize, Bolohan de la Milsami în minutul 68 şi antrenorii competitoarelor, Veaceslav Rusnac şi Lilian Popescu, în pauza meciului. Cazul urmează să fie analizat de Comisia competiţii a federaţiei naţionale.

Iată declaraţiile succinte ale celor doi tehnicieni pe marginea acestei partide în care golurile victorioase ale gazdelor au fost marcate de Alexandru Antoniuc în minutele 81 şi 88, iar oaspeţii au condus aproape tot meciul după reuşita lui Taras din minutul 7. „A fost un meci foarte tensionat şi spectaculos. Am pierdut, în mare măsură, din cauza mea. Am greşit la schimbarea fotbaliştilor, care nu au fortificat jocul. Vom trage, sper, concluziile necesare”, a declarat antrenorul echipei Petrocub, Lilian Popescu. „Nu ne-am refăcut fizic şi psihic complet după finala Cupei Moldovei. Trebuia să obţinem cele trei puncte în joc şi le-am obţinut. Acesta-i cel mai important lucru în acest meci în care a fost multă luptă şi mai puţin fotbal”, a spus antrenorul formaţiei Milsami, Veaceslav Rusnac.

În celelalte partide ale etapei au fost înregistrate următoarele rezultate: Zaria Bălţi – Dinamo-Auto Tiraspol 1-1, Sfîntul Gheorghe Suruceni – Zimbru Chişinău 1-0.

Clasamentul este condus în continuare de Sheriff, care totalizează 20 de puncte, după care urmează, în ordine, Milsami (17 puncte), Petrocub – (11 puncte), Dinamo+Auto şi Sfîntul Gheorghe) ambele cîte 10 puncte), Speranţa + 9 puncte, Zimbru – 8 puncte, Zaria şi Zimbru + cîte 8 puncte.