Sfîntul Gheorghe Suruceni a învins-o pe Milsami Orhei cu 1-0

25 sep. 2019,, 10:41   Sport
2346 0

Sfîntul Gheorghe Suruceni este cu un picior în semifinalele Cupei Moldovei la fotbal. ”Sfinții” s-au impus în deplasare cu 1-0 în prima manșă a sferturilor de finală cu Milsami Orhei.

Singurul gol al partidei a fost marcat de Andrei Calac în minutul 74. Acesta a înscris din pasa lui Dmitri Mandrîcenco.

Într-un alt meci, Petrocub Hîncești a învins în deplasare pe Zimbru Chișinău cu scorul de 2-1. ”Galben-verzii” au deschis scorul pe finalul primei reprize prin Eugen Sidorenco, însă oaspeții au egalat în minutul 63 prin Iaser Țurcan.

În minutul 67 Petrocub a rămas în inferioritate numerică, Andrei Cojocari a fost eliminat de arbitru pentru un fault dur. Chiar și în inferioritate numerică, oaspeții au mai înscris încă o dată. Alexandru Bejan a adus victoria hînceștenilor în minutul 84.

Partidele retur sînt programate pentru 30 octombrie.