Sfîntul Gheorghe a învins-o pe Milsami

21 sep. 2019,, 15:33   Sport
2167 0

Sfîntul Gheorghe este tot mai aproape de o calificare în premieră în cupele europene.

Formația antrenată de Serghei Cebotari s-a distanțat la 15 puncte de ocupanta locului 4, Milsami, după ce a învins-o cu 3-0 la Suruceni, transmite ipn.

Suvorov a deschis scorul în minutul 25 după ce a transformat o lovitură liberă, dar în minutul 74 Milsami a cerut penalty la pătrunderea lui Dan Ciobanu.

„La scorul de 1-0 a fost penalty clar în favoarea noastră, dar asta-i viața noastră fotbalistică”, a declarat la conferința de presă antrenorul echipei Milsami, Veaceslav Rusnac.

Sfîntul Gheorghe a marcat alte două goluri pe finalul partidei, prin Mandrîncenco și Calac. Echipa din Suruceni și-a păstrat avansul de 5 puncte față de Petrocub, care a dispus de Zimbru, cu 1-0. Singurul gol a fost marcat de Vladimir Ambros în minutul 64.

Astăzi se dispută alte două partide din cadrul etapei a 22-a din Divizia Națională: Codru - Dinamo-Auto și Speranța - Sheriff.