Preşedintele stiri: 4001

Selecționata Moldovei a obținut primul punct în Liga Națiunilor

4 sep. 2020,, 08:44   Sport
2209 0

Reprezentativa de fotbal a Moldovei a debutat cu o remiză în noua ediție a Ligii Națiunilor. Elevii antrenați de turcul Engin Firat au terminat la egalitate cu Kosovo, scor 1-1. Partida s-a jucat la Parma pentru că Moldova nu recunoaște independența statului Kosovo.

Atacantul echipei Vitebsk, Ion Nicolăescu a deschis scorul în minutul 20, iar mijlocașul lui Zurich, Benjamin Kololli a egalat în minutul 71. Engin Firat a folosit următorii jucători: Koșelev, Reabciuk, Mudrac, Armaș (c), Posmac, Ioniță, Carp (Epureanu 71), Caimacov (Cociuc 56), Nicolăescu, Plătica, Rață (Marandici 81), transmite sputnik.md.

În celălalt meci al grupei, Slovenia și Grecia s-au despărțit nedecis, scor 1-1. Pe 6 septembrie, Moldova va juca în deplasare cu Slovenia.

În alte partide s-au înregistrat rezultatele: Germania – Spania 1-1, Ucraina – Elveția 2-1 și Rusia – Serbia 3-1.