Rezultat incredibil în Europa League!Zenit - Dinamo Minsk 8-1

17 aug. 2018,, 11:40   Sport
2294 0

Echipa rusă Zenit St. Petersburg a reuşit scorul serii în returul turului al treilea preliminar din Europa League.

Formaţia din fosta capitală imperială s-a impus, după prelungiri, cu scorul de 8-1 în faţa celor de la Dinamo MInsk.

În tur, formația din Belarus cîștigase acasă cu 4-0, însă Zenit a încheiat cele 90 de minute regulamentare cu un scor identic. În prelungiri, oaspeții au marcat primii, dar Zenit a reușit apoi să scuture de încă patru ori plasa oaspeților, pentru un neversimil scor de 8-1.

Dintre moldoveni, echipa lui Cătălin Carp, Ufa, a obținut calificarea în play-off, după 2-2 în Luxemburg, cu Niedercom. Carp a fost utilijat pe post de mijlocaș, pînă în minutul 53. În tur, Ufa se impusese cu 2-1. Spartaks din Letonia, cu Ionuț Revenco rezervă, a reușit doar un 0-0 pe terenul lituanienilor de la Suduva, după ce pierduse acasă cu 1-0 în primul meci.

Hapoel Haifa, avîndu-l 90 de minute în teren pe Radu Gînsari, a cedat în deplasare cu Atalanta Bergamo, scor 2-0, după 1-4 pe teren propriu.

Două echipe românești au obținut și ele calificarea mai departe. FCSB a învins pe Hajduk Split cu 2-1, după 0-0 în deplasare, iar CFR Cluj i-a ridiculizat pe armenii de la Alashkert, 5-0, după 2-0 în deplasare.

Meciurile din play-off, fază în care a ajuns și Sheriff Tiraspol, sînt programate în 23 și 30 august.