Recordul lui Cristiano Ronaldo e istorie!

3 feb. 2023,, 20:00   Sport
2494 0

Lionel Messi (35 de ani) a fost titular în meciul cîștigat miercuri seară de PSG pe terenul lui Montpellier, scor 3-1, din cadrul etapei cu numărul 21 în Ligue 1, scrie unica.md

Parizienii au avut mult ghinion în prima repriză, inclusiv superstarul argentinian, care a înscris un gol în minutul 35, dar reușita a fost anulată pentru offside. Însă, în repriza a doua, campioana Franței a înscris de trei ori, iar Messi și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor.

Argentinianul a înscris în urma unei pase superbe a lui Ruiz, iar golul are o însemnătate cu totul și cu totul specială, conform Barca Universal.

Înainte de partidă, Messi se afla la egalitate cu Cristiano Ronaldo (37 de ani) în ceea ce privește numărul de goluri marcate în primele 5 campionate ale Europei (696), însă odată cu reușita cu Montpellier a ajuns la borna 697 și a devenit lider solitar la acest capitol.