Real Madrid a cîștigat Supercupa Spaniei pentru a 12-a oară

17 ian. 2022,, 09:15   Sport
2751 0

Real Madrid a cîștigat Supercupa Spaniei pentru a 12-a oară, după ce a învins-o pe Athletic Bilbao, scor 2-0. Meciul disputat pe "King Fahd" din Riad (Arabia Saudită) a fost unul intens, iar bascii au ratat un penalty în ultimele minute.

Golurile au fost marcate de Modric ('38) și Benzema ('52, penalti), transmite Noi.md cu referire la replicamedia.md.

Eder Miltao (Real) a fost eliminat în minutul 87, iar Courtois a apărat penaltiul executat de Raul Garcia (Bilbao) în minutul 89.

Cele două echipe au ajuns în finală învingînd în semifinale, tot la Riad, FC Barcelona (scor 3-2 după prelungiri pentru Real Madrid) şi Atletico Madrid (scor 2-1 pentru Bilbao).

FC Barcelona şi Athletic Bilbao sînt finalistele ediţiei 2020-2021 a Cupei Spaniei, cîştigată de catalani, iar Atletico Madrid şi Real Madrid sînt campioana en-titre din LaLiga, respectiv locul doi în ediţia trecută a campionatului spaniol.