Transnistria stiri: 1365
Eurovision stiri: 499

Real Madrid a cîştigat, pentru a patra oară în istorie, Campioantul Mondial al Cluburilor

23 dec. 2018,, 17:30   Sport
2665 0

Real Madrid a cîştigat, pentru a patra oară în istorie, Campioantul Mondial al Cluburilor, după ce s-a impus cu scorul de 4-1 în finala cu Al-Ain.

Astfel, madrilenii devin echipa cu cele mai multe trofee de acest gen din istorie, depăşind rivala Barcelona, care a cîştigat competiţia de trei ori.

Modric a marcat unicul gol al primei reprize cu un şut din afara careului. Marcos Llorente a mărit avantajul campioanei Europei în minutul 60 cu o „torpilă” care l-a lăsat fără replică pe portarul Eisa, iar Ramos a dus scorul la 3-0 după ce a reluat cu capul o centrare venită din piciorul lui Modric. Tsukasa Shiotani a marcat golul de onoare al celor de la Al-Ain, iar Nader şi-a băgat mingea în propria poarta în minutul 90+1 şi a stabilit scorul final, 4-1 în favoarea campioanei Europei, scrie prosport.ro.