Preşedintele stiri: 4011

Radu Albot și-a încheiat parcursul la turneul de la Australian Open

13 feb. 2021,, 14:00   Sport
2502 0

Radu Albot și-a încheiat parcursul la turneul de Mare Șlem, Australian Open. Tenismenul moldovean a pierdut cu 1-6, 7-5, 4-6, 4-6 partida cu norvegianul Casper Ruud din șaisprezecimile competiției de la Melbourne.

Accederea în turul trei a turneului de la Antipozi este cea mai mare performanță reușită de un tenismen din Republica Moldova.

În optimile de finală, Ruud îl va întîlni pe rusul Andrei Rubliov. Al șaptelea favorit s-a impus cu 7-5, 6-2, 6-3 în fața spaniolului Feliciano Lopez, scrie publika.md.

Un alt reprezentant al Rusiei, Daniil Medvedev, cap de serie numărul 4, l-a eliminat pe sîrbul Filip Krajinovic, scor 6-3, 6-3, 4-6, 3-6, 6-0.
Medvedev a înregistrat a 17-a victorie consecutivă.

Într-o altă partidă, grecul Stefanos Tsitsipas, al cincilea favorit la cîștigarea trofeului la Australian Open, l-a spulberat cu 6-4, 6-1, 6-1 pe suedezul Mikael Ymer.