Preşedintele stiri: 3994

Radu Albot a urcat 16 poziții în clasamentul ATP

31 ian. 2022,, 21:08 (reactualizat 1 feb. 2022,, 07:21)   Sport
2865 0

Cel mai bun tenismen moldovean all-time Radu Albot poate reveni în top 100 mondial în timpul apropiat. Compatriotul nostru a urcat 16 poziții în clasamentul ATP și este acum pe locul 108.

Ascensiunea acestuia se datorează prestației bune de la turneul de Mare Șlem de la Australian Open, acolo unde Albot a obținut două victorii pe tabloul principal și a ajuns pînă în șaisprezecimile de finală a competiției, transmite Noi.md cu referire la publika.md.

Chiar dacă nu a evoluat la Melbourne, Novak Djokovic își păstrează poziția de lider în clasamentul mondial. Sîrbul este urmat de Daniil Medvedev, Alexander Zverev și Stefanos Tsitsipas. Rafael Nadal a rămas pe locul 5, în ciuda faptului că a reușit să cîștige trofeul la Australian Open.

Totodată, legendarul tenismen elvețian, Roger Federer, care este accidentat și nu a mai jucat la turnee din luna iulie, a coborît 13 poziții în top-ul ATP, pînă pe locul 30.

În clasamentul mondial feminin, românca Simona Halep a înregistrat o cădere de 8 poziții și acum este pe treapta a 23-a.

Tenismena britanică de origine română, Emma Răducanu, a urcat 5 locuri și a ajuns pe 13. Lider detașat al topului WTA este Ashleigh Barty, care a cucerit în premieră titlul, la Australian Open. Ea nu a pierdut poziția de a lider a clasamentului din tenisul feminin din 9 septembrie 2019.