Preşedintele stiri: 3991

Radu Albot a fost eliminat în primul tur la Miami Open

26 mar. 2021,, 12:10   Sport
2380 0

Tenismanul moldovean Radu Albot a fost eliminat în primul tur la Miami Open. Compatriotul nostru a cedat în două seturi în fața favoritului gazdelor Sebastian Korda, scor 3-6, 0-6. Jucătorul americanul a reușit 24 de lovituri direct câștigătoare în partida care a durat o oră și 16 minute.

În turul doi, Sebastian Korda îl va întâlni pe italianul Fabio Fognini, scrie publika.md.

Pe tabloul feminin, românca Simona Halep a învins-o pe Caroline Garcia cu 3-6, 6-4, 6-0. Nu a fost o partidă ușoară pentru fostul lider mondial, care a acuzat dureri la umărul drept în setul secund, dar, după intervenția medicului, a revenit în forță și a dominat. Halep a ajuns, astfel, la 400 de victorii pe tabloul principal al turneelor WTA.

Simona Halep o va înfrunta pe letona Anastasija Sevastova în turul trei. Campioana de la Miami Open va încasa 300 de mii de dolari.