Eurovision stiri: 499

Pugiliștii moldoveni au cîștigat medalii la Cupa Mondială

21 mar. 2023,, 14:01   Sport
2013 0

Pugiliștii moldoveni au cîștigat medalii la Cupa Mondială La finalul Campionatului Moldovei de Tineret de la Bălți, Federația a stabilit candidații pentru echipa națională pentru pregătirea și participarea la Campionatul European, transmite boxing.md.

În conformitate cu planul de antrenament și cu sprijinul Ministerului Educației și Cercetării al Republicii Moldova, șase pugiliști au participat la Cupa Mondială Adriatic Pearl din orașul croat Budva, în perioada 13-20 martie.

Medalia de argint la categoria 48 kg a fost cîștigată de Ion Plînga, cel care a pierdut în finală în fața rusului Nikita Develîi. Grigori Kiriakov (+92 kg) a pierdut în semifinale în fața kazahului Yersultan Sapar și a cîștigat medalia de bronz. Nikita Șimanski (57 kg) l-a învins în prima luptă pe bulgarul Konstantin Kostov, dar apoi nu l-a putut învinge pe rusul Magomed Paștaev. Ceilalți boxeri ai noștri – Artiom Tolstoi (60 kg), Ruslan Kasar (63,5 kg) și Hector Karavan (80 kg) au pierdut în luptele de start.