Poziția remarcabilă obținută de Moldova în clasamentul pe medalii la Jocurile Olimpice

21 oct. 2018,, 15:45   Sport
3613 0

Evoluție bună pentru lotul Moldovei la Jocurile Olimpice de Tineret de la Buenos Aires.

Țara noastră s-a clasat pe locul 38 în clasamentul pe medalii, grație celor două distincții de aur cucerite de înotătoarea Tatiana Salcuțan și luptătorul de stil greco-roman Alexandrin Guțu.

Moldova s-a clasat mai sus în clasament decît așa țări precum Turcia, Spania, Belarus, Austria, Canada sau Olanda. Locul întîi a fost ocupat de Rusia, cu 59 de medalii (29 de aur, 18 de argint și 12 de bronz), urmată de China (18-9-9) și Japonia (15-12-12).

93 de țări au cucerit medalii la Jocurile Olimpice de Tineret de la Buenos Aires. În total au concurat circa 4000 de sportivi din 206 state. Competiția s-a desfășurat în perioada 6-18 octombrie. Moldova a fost reprezentată de 17 sportivi la 10 discipline.