Preşedintele stiri: 3991

Petrocub și Milsami au suferit înfrîngeri în Conference League

23 iul. 2021,, 15:45   Sport
3348 0

Petrocub a cedat cu 0-1 în fața lui Sivasspor, în prima manșă a turului doi din Conference League. Echipa turcă a înscris singurul gol în minutul 16, prin fundașul Caner Osmanpașa, după o ieșire hazardată a portarului Mickael Meira, transmite IPN.

Portughezul s-a revanșat însă la ultima fază a meciului, parînd penalty-ul executat de Yatabare, o lovitură de la 11 metri dictată mult prea ușor de arbitrul francez Jeremie Pignard. Petrocub a avut o posesie mai bună a balonului și putea înscrie prin Iosipoi și Platica, iar golul lui Potîrniche a fost anulat pentru un presupus fault al lui Bogaciuc. Returul Sivasspor - Petrocub va avea loc joia viitoare în Turcia.

O altă echipă din Moldova, Milsami, a fost surclasată în Suedia de Elfsborg, cu 0-4. La pauză era deja 3-0, după golurile marcate de Vaisanen, Okkels și Frick. La mijlocul reprizei secunde, Milsami a avut trei jucători eliminați. Este vorba de Amougui, Dijinari și Bolohan. Danezul Holst a stabilit scorul final în minutul 82.