Preşedintele stiri: 3995

Petrocub Hîncești, victorie în fața celor de la Sfîntul Gheorghe Suruceni

14 mar. 2021,, 10:33   Sport
2895 4

Petrocub Hîncești a cîștigat cel mai așteptat meci al etapei a 25-a din Divizia Națională. Discipolii lui Lilian Popescu au învins pe Sfîntul Gheorghe Suruceni cu 2 la 0.

Hînceștenii au marcat cîte un gol în fiecare repriză a partidei de la Vadul lui Vodă. Mihai Platica a deschis scorul în minutul 31, iar Iaser Țurcan a stabilit rezultatul final în minutul 69, scrie publika.md.

"Sfinții" ocupă poziția a patra în clasamentul Diviziei Naționale, cu 46 de puncte, iar Petrocub este pe locul 2, cu 61 de puncte.

Liderul și campioana en-titre Sheriff Tiraspol are 70 de puncte, după victoria de acasă în fața formației FC Florești, scor 6-0. Adama Traore a marcat două goluri, iar Sebastien Thill, Nadrey Dago, Frank Castaneda și Peter Banda au înscris cîte o dată.

În următoarea etapă, pe 19 martie, Sheriff și Petrocub se vor întîlni în meci direct, la Tiraspol.