Eurovision stiri: 499

Petrocub a început cursa pentru apărarea trofeului Cupa Moldovei

29 oct. 2020,, 14:42   Sport
4307 0

Petrocub a început cursa pentru apărarea trofeului Cupa Moldovei la Sărata Galbenă, acolo unde a fost fondată echipa.

Formația antrenată de Lilian Popescu a dispus cu 4-1 de FCM Ungheni, locul 2 din Divizia B, transmite IPN.

Sergiu Plătica a reușit un hat-trick, iar Iaser Țurcan și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor. „Eram conștienți că vom întîlni o echipă care va lupta în teren, lucru care s-a întîmplat. Chiar dacă am decis să odihnim cîțiva titulari, puteam închide meciul mai devreme. Felicit echipa adversă pentru jocul prestat”, a declarat antrenorul formației Petrocub, Lilian Popescu.

În sferturi, Petrocub va întîlni FC Florești, care a trecut de Zimbru, cu 1-0. În alte meciuri din cadrul optimelor de finală s-au înregistrat rezultatele: Sporting - Sf.Gheorghe 0-4, Speranța - Dacia-Buiucani 2-1, Dinamo-Auto - Sokol 13-0 și Sheriff - Iskra 2-1. Partidele din sferturile de finală se vor disputa într-o singură manșă, pe 20 și 21 aprilie 2021.