Eurovision stiri: 502

O'SULLIVAN a cîştigat Campionatul Regatului Unit la snooker

10 dec. 2018,, 21:30   Sport
2634 0

Englezul Ronnie O’Sullivan a stabilit un record la Campionatul Regatului Unit, al doilea turneu ca importanță din snookerul mondial.

El a cîștigat competiţia pentru a șaptea oară în carieră. În finala de la York, "The Rocket" l-a învins pe nord-irlandezul Mark Allen, scor 10-6

După ce şi-a adjudecat trofeul, O'Sullivan şi-a dat frîu liber emoţiilor. Britanicul şi-a turnat apă în cap.

Pentru această victorie, O’Sullivan a încasat un cec în valoare de 175.000 de lire sterline. Allen a fost recompensat pentru prezența în finală cu 75.000 de lire.

Succesul obținut la competiţia din Anglia îl trimite pe Ronnie în istoria snooke-urului: este primul jucător care triumfă de 19 ori în turneele majore ale sezonului: Campionatul Mondial, Campionatul Regatului Unit și Mastersul de la Londra.

0
0
0
0
0

500

Ce părere aveți despre inițiativa președintelui Franței, Emmanuel Macron, de a deschide în următoarele luni o misiune permanentă de apărare la Chișinău?