Transnistria stiri: 1424
Eurovision stiri: 508
Preşedintele stiri: 4002

O nouă victorie pentru Moldova! Halterofilul Tudor Bratu a devenit campion european Under-23

3 aug. 2023,, 07:25   Sport
2140 0

Țara noastră a obținut a treia medalie de aur la Campionatul European de Haltere pentru Juniori (Under-20) și Tineret (Under-23), ediția 2023. Tudor Bratu este tînărul care a obținut medalia de aur în cadrul evenimentului sportiv. Acesta se desfășoară în perioada 26 iulie - 3 august, la București, România.

Sportivul a obținut aurul, în limitele categoriei de pînă la 102 kg U-23. La proba „smuls” a ridicat 168 kg, clasîndu-se pe locul I, iar la a doua probă „aruncat” - 202 kg, la fel, a obținut aurul. În total a acumulat 370 kg, devenind astfel campion european.

Tudor Bratu este discipol al Antrenorului Emerit Andrei Reuțchi, de la Școala Sportivă Specializată de Haltere din Cahul, instituție subordonată Ministerului Educației și Cercetării.

Participarea la competiție a avut loc cu sprijinul financiar al Ministerului Educației și Cercetării (MEC). Învingătorii competiției vor beneficia de premii bănești din partea ministerului în cadrul Galei Sportului, care se desfășoară tradițional la sfîrșitul anului.

MEC adresează felicitări tuturor participanților, Federației de Haltere din Moldova, urîndu-le mult succes în continuare.