Preşedintele stiri: 3995

Novak Djokovic, calificare fără emoții în sferturile de finală ale turneului de la Wimbledon!

6 iul. 2021,, 10:15   Sport
3672 0

Liderul mondial al tenisului masculin, sîrbul Novak Djokovic, nu a întîmpinat luni prea multă rezistenţă din partea chilianului Cristian Garin (20 ATP), pe care l-a învins cu 6-2, 6-4, 6-2, calificîndu-se în sferturi de finală la Wimbledon.

Pentru victoria în fața lui Garin, Djokovic a avut nevoie de o oră și 51 de minute.

Djokovic, care are 34 de ani, va juca al 11-lea său sfert de finală la Wimbledon şi al 50-lea într-un turneu de Mare Şlem, notează AFP. El a reuşit luni al 18-lea succes consecutiv pe iarba londoneză, luînd în calcul campaniile sale victorioase din 2018 şi 2019.

Jucătorul sîrb speră să egaleze recordul de 20 de turnee majore cîştigate, deţinut de Roger Federer, calificat în optimi de finală, şi Rafael Nadal, absent de la ediţia din acest an.

Următorul său adversar va fi ungurul Marton Fucsovics (48 ATP), ce a trecut surprinzător luni de rusul Andrei Rublev (7 ATP), în cinci seturi, 6-3, 4-6, 4-6, 6-0, 6-3.

Ungurul de 29 de ani, care nu depăşise niciodată turul 2 la primele sale două participări la Wimbledon, este la cel mai bun rezultat la un turneu de Mare Şlem. El atinsese pînă acum optimile de finală la Openul Australiei în 2018 şi 2020 şi la Roland Garros în 2020.

Organizatorii competiției de la All England Club au anunțat că, începînd cu faza sferturilor de finală, partidele de la Wimbledon disputate pe Terenul Central și pe Terenul 1 din complexul londonez se pot disputa cu tribunele pline, fără restricții de capacitate.

Prima partidă care se va juca cu ”casa închisă” de la Wimbledon va stabili și un record, fiind primul eveniment sportiv în aer liber care se dispută fără resticții în ceeea ce privește numărul de spectatori prezenți în tribune în Marea Britanie, de la instaurarea pandemiei.