Transnistria stiri: 1405

Novak Djokovic a cîştigat turneul de la Wimbledon

14 iul. 2019,, 22:58   Sport
2778 1

Tenismanul sîrb Novak Djokovic, liderul mondial şi campionul en titre, a cîştigat, duminică, turneul de la Wimbledon, după ce l-a învins, într-o finală istorică, pe elveţianul Roger Federer, cu 7-6 (7-5), 1-6, 7-6 (7-4), 4-6, 13-12 (7-3).

Djokovic şi-a trecut în palmares al cincilea său titlu la Londra, după ce a salvat două mingi de meci, în cea mai lungă finală de la Wimbledon şi, totodată, prima care s-a încheiat cu un tiebreak după 12-12 în setul decisiv. Federer rămîne cu opt titluri de campion la Wimbledon, scrie Agerpres.

Sîrbul a obţinut victoria după patru ore şi 57 de minute, finala cu numărul 133 depăşind ca durată fostul record, din 2008, cînd Nadal se impunea în faţa lui Federer cu 6-4, 6-4, 6-7 (5-7), 6-7 (8-10), 9-7, după patru ore şi 48 de minute.

Djokovic a ajuns la 16 titluri de Mare Şlem, faţă de 18 cîte are Rafael Nadal şi 20 ale lui Federer. Sîrbul a cîştigat patru din ultimele cinci turnee de Mare Şlem, ratînd titlul doar la Roland Garros, unde a fost învins în semifinale de austriacul Dominic Thiem.

Novak Djokovic a cîştigat a treia sa finală în faţa lui Federer la Wimbledon, după cele din 2014 şi 2015. El are 26-22 în meciurile directe cu elveţianul, cîştigînd ultimele cinci dueluri. Ultima victorie a lui Federer în faţa lui Djokovic datează din 2015, din faza grupelor la Turneul Campionilor.

Campionul va primi un cec de 2.350.000 lire sterline (2.622.157 euro, 2.955.423 dolari) şi 2.000 de puncte ATP.

0
0
0
0
0

500

Ce părere aveți despre inițiativa președintelui Franței, Emmanuel Macron, de a deschide în următoarele luni o misiune permanentă de apărare la Chișinău?