Preşedintele stiri: 4000

Novak Djokovic a acces în sferturile de finală ale turneului de Mare Șlem, Roland Garros

6 oct. 2020,, 22:00   Sport
4308 0

Tenismenul sîrb Novak Djokovic a acces în sferturile de finală ale turneului de Mare Șlem, Roland Garros. Liderul mondial l-a învins cu 6-4, 6-3, 6-3 pe rusul Karen Haceanov, transmite publika.md.

În primul set, principalul favorit al competiției franceze a returnat o minge în fața unui arbitru de linie.

Lovitura a adus aminte de episodul produs la US Open, de unde Nole, a fost descalificat în partida din optimile de finală, din cauza unei mingi trimise violent într-un arbitru. Cei doi jucători au fost protagoniștii unui schimb spectaculos, cîștigat în cele din urmă de Djokovic.

În următoarea rundă, sârbul îl va întîlni pe spaniolul Pablo Carreno Busta, cap de serie numărul 17.

Într-o altă dispută, al cincelea favorit al competiției de la Paris, grecul Stefanos Tsitsipas, l-a eliminat pe bulgarul Grigor Dimitrov, scor 6-3, 7-6, 6-2.

Următorul adversar al lui Tsitsipas va fi rusul Andrei Rubliov.