Eurovision stiri: 504

Nadal a abandonat în sferturile de finală ale Openului Australiei

23 ian. 2018,, 22:30   Sport
3209 0

Tenismanul spaniol Rafael Nadal, numărul unu mondial, a abandonat în sferturile de finală ale Openului Australiei, în cel de-al cincilea set al meciului jucat împotriva croatului Marin Cilic, la scorul de 3-6, 6-3, 6-7 (7/5), 6-2, 2-0 pentru croat, după 3 ore şi 47 minute de Joc, marţi la Melbourne.

Nadal, finalist anul trecut la Melbourne, a solicitat asistenţă medicală în cel de-al patrulea set al partidei, acuzînd probleme la partea superioară a piciorului drept.

Jucătorul iberic a mai rezistat apoi cîteva ghemuri, înainte de a anunţa că se retrage, la scorul de 2-0 în favoarea croatului, în setul decisiv.

Cilic a reuşit 20 de aşi în acest meci şi nu mai puţin de 83 de winners.

Marin Cilic, cap de serie numărul 6, se va lupta pentru un loc în finală cu britanicul Kyle Edmund, care s-a impus cu 6-4, 3-6, 6-3, 6-4 în faţa bulgarului Grigor Dimitrov, favoritul numărul 3, într-o altă partidă disputată marţi.