Moldoveanul Mihail Latisev a cucerit medalia de aur la Cupa Europeană de Judo

18 iul. 2022,, 16:40   Sport
3601 0

Moldoveanul Mihail Latisev a cucerit medalia de aur la Cupa Europeană de Judo printre tineret. Alți doi sportivi din lotul țării noastre s-au ales cu medalii de bronz.

În finală categoriei de pînă la 81 de kilograme, Mihail Latisev l-a avut că adversar pe Marcell Demeter din Ungaria. Moldoveanul a învins prin ippon, cu 42 de secunde înainte de sfîrșitul timpului regulamentar.

Iar Oxana Diacenco s-a bucurat de victorie în finală mică a categoriei de peste 78 de kilograme. Sportivă noastră s-a impus în duelul cu Chloe Baker din Marea Britanie.

Și Alin Bagrin a cucerit medalia de bronz. Moldoveanul a urcat pe podium, în categoria de peste 100 de kilograme. Judocanul nostru l-a învins prin ippon pe turcul I Ozmen.

Grație acestor rezultate, Moldova a ocupat locul șase în clasamentul pe medalii. În total, la Cupa Europeană de Judo, rezervată categoriei de tineret, au participat aproape 400 de sportivi din 34 de țări.