Cutremure stiri: 506

Un fotbalist moldovean, inclus în echipa simbolică a săptămînii în Olanda

26 sep. 17:00   Sport
19 ore in urma 1534 0

Atacantul echipei naționale de fotbal a Moldovei (46 meciuri, 16+1) și al echipei Heerenveen din prima divizie a Olandei, Ion Nicolăescu, a fost inclus în echipa simbolică a rundei a 6-a din Eredivisie, potrivit ediției locale VI.NL.

După cum amintește Media Sport, în runda trecută, atacantul moldovean în vîrstă de 26 de ani a marcat golul victorios pentru Heerenveen în meciul cu Groningen (2-1) în minutul 69, asigurînd astfel a 2-a victorie a echipei sale în campionat. Pentru aceasta, moldoveanul originar din Cahul a primit un rating de 7,5 puncte din partea presei (al 4-lea cel mai mare rating).

În acest sezon, cel mai bun fotbalist din Moldova 2023 a jucat 6 meciuri (330 minute) pentru clubul olandez, în care a marcat 3 goluri, iar echipa sa ocupă locul 11 în campionat cu 7 puncte.

De menționat că Nicolaescu este al 10-lea cel mai bun marcator din Eredivisie cu 3 goluri.