Preşedintele stiri: 3994

Medalii pentru Moldova la Campionatul Mondial de tineret la sambo

17 oct. 2021,, 13:30   Sport
5243 0

Sportivii din Moldova continuă să aducă rezultate frumoase acasă! Atît la Cupa Europei de la Dubrovnik, cît și la Campionatul Mondial de tineret la sambo tinerii noștri sportivi au reușit să cucerească cîte două medalii.

Judocanul Adil Osmanov (73 kg) a cîștigat Cupa Europei de la Dubrovnik. În finală el l-a învins prin ippon pe italianul Gabriele Sulli.

Medalia de bronz în această categorie de greutate a fost cîștigată de Cornel Andrieș. El a dispus de englezul Daniel Powell, de asemenea prin ippon, transmite Noi.md cu referire la diez.md.

Daniel Ursu (+98 kg) a cîștigat medalia de bronz la Campionatul Mondial de tineret la sambo, care se desfășoară în Grecia. La juniori, Alexandru Nedu (71 kg) a cucerit argintul. Lotul Moldovei este compus din 13 sportivi.