Transnistria stiri: 1365
Eurovision stiri: 499

Luptătorii moldoveni au cucerit trei medalii la turneul internațional "Grand Prix de France Henri Deglane"

17 ian. 2021,, 17:43   Sport
2949 0

Luptătorii moldoveni de stil liber au cucerit trei medalii la turneul internațional "Grand Prix de France Henri Deglane", desfășurat la Nice.

Cel mai bun rezultat a fost obținut de Mihai Sava, care a devenit vicecampion în categoria de greutate de până la 70 de kilograme, scrie publika.md.

Alți doi sportivi au câștigat medaliile de bronz. Este vorba despre Leonid Colesnic și Eugen Nedealco, care au urcat pe ultimele treapte ale podiumului, după ce s-au impus în duelurile pe care le-au avut de disputat în categoria de 61 de kilograme și respectiv 74 de kilograme.

La un pas de medalie a fost și Vasile Diacon, categoria de greutate de 70 de kilograme, care terminat concursul pe locul 5.

Lotul național a fost format din 10 luptători, fiind conduși de antrenorul Roman Dermenji.