O luptătoare de judo de 15 ani duce faima Moldovei în întreaga lume

16 oct. 2019,, 18:10   Sport
3137 0

Luptătoarea moldo-libaneză de judo de 15 ani, Aqulina Chayeb, duce faima Moldovei și Libanului în întreaga lume, transmite Noi.md.

Ea a a participat la Cupa Europei la Judo în Colimbra (Portugalia) în perioada 25-26 mai 2019, printre cadeți (15-17 ani), la categoria 63 kg, unde a ocupat locul 7.

În același timp, Aqulina Chayeb a obținut 2 medalii de aur în Amman, Iordania, pe 19-21 iulie a participat la Campionatul Asiei de Est printre cadeți și juniori (18-20 de ani). De asemenea, ea a mai participat la Campionatul mondial de Judo în Kazahstan pe 25-29 septembrie, iar la Cupa Europei la Judo printre cadeți în Grecia (5-6 octombrie 2019) a obținut medalia de aur.

”Îi dorim multe succese pe viitor!”, a scris pe pagina sa de socializare consilierul președintelui Republicii Moldova pentru relații cu diaspora, Cristina Buga.