Preşedintele stiri: 3994

40 de meciuri fără înfrîngere, jucate de Liverpool în Premier League

25 ian. 2020,, 00:30   Sport
2499 0

Liverpool s-a impus joi seara cu 2-1 (1-0) în deplasare, la Wolverhampton, în ultimul meci al etapei a 24-a din Premier League.

Pe Molineux Stadium, ”cormoranii” au deschis scorul prin Jordan Henderson, în minutul 8, însă gazdele au egalat după pauză prin Raul Jimenez (51). Brazilianul Roberto Firmino a reuşit golul victoriei oaspeţilor, în minutul 84, însă gazdele au mai avut cîteva mari ocazii pe final de meci.

La Liverpool s-a accidentat cel mai în formă jucător al momentului, Sadio Mane, care a ieșit în minutul 33.

Cu un meci mai puţin disputat, Liverpool este lider autoritar în Premier League, cu 67 de puncte, avînd un avans de 16 puncte faţă de ocupanta locului secund, campioana en titre Manchester City. Echipa antrenată de Juergen Klopp nu a mai pierdut un meci în campionat din ianuarie anul trecut, ajungînd la 40 de partide consecutive fără înfrîngere.

În schimb, Wolverhampton este pe locul 7, cu 34 de puncte, şi ţinteşte încă un loc care să o califice în cupele europene.