Eurovision stiri: 499

Liga Națiunilor: Ronaldo, fază decisivă în meciul dintre Portugalia și Elveția

6 iun. 2019,, 10:40   Sport
2988 0

Reprezentativa Portugaliei s-a calificat în finala Ligii Națiunilor. Campioana europeană din anul 2016 s-a impus în semifinale cu 3-1 în fața Elveției, într-o partidă disputată pe Stadionul ''Dragao'' din Porto.

Eroul lusitanilor a fost Cristiano Ronaldo, care a marcat toate cele trei goluri. Vedeta portughezilor a deschis scorul în minutul 25.

Elvețienii au revenit în Joc în minutul 57 prin golul înscris din penalty de Ricardo Rodriguez. În ultimele trei minute ale timpului regulamentar, Cristiano Ronaldo a ieşit din nou la rampă, marcînd de două ori şi ducîndu-şi naţionala în finala competiţiei.

Atacantul, revenit la reprezentativă după o pauză de şase luni, a reuşit al şaselea său hat-trick pentru selecţionata Portugaliei. Ronaldo a ajuns la 88 de goluri pentru campioana Europei, fiind jucătorul cu cele mai multe goluri marcate pentru o echipă naţională de pe ''Bătrînul Continent''. În cealaltă semifinală se vor înfrunta echipele Olandei şi Angliei, la Guimaraes.