Preşedintele stiri: 3994

Liga Campionilor: Liverpool A UMILIT-O pe Manchester City, iar Barcelona s-a distrat cu AS Roma

5 apr. 2018,, 09:30   Sport
2234 0

FC Liverpool i-a dat o lecție de fotbal formației Manchester City în prima manşă a sferturilor de finală ale Ligii Campionilor. „Comoranii” s-au impus cu 3-0 pe Anfield și au făcut un pas important spre penultimul act al competiției.

Echipa lui Jurgen Klopp a înscris toate cele 3 goluri în prima repriză prin Mohamed Salah (12), Alex Oxlade-Chamberlain (21) şi Sadio Mane (31).

Este a doua victorie pentru Liverpool în fața lui City în acest an, după cea din campionat cu 4-3.

În celălalt meci al serii, Barcelona a trecut cu 4-1 pe Camp Nou de AS Roma într-un meci în care italienii au marcat de două ori în proprie poartă.

Primul gol înscris de un jucător al catalanilor a venit abia după o oră de joc, cînd Pique l-a învins pe Alisson. Oaspeții au redus apoi din diferență prin Dzeko, iar rezultatul final a fost stabilit de Luis Suarez, în minutul 87.

Ca și Liverpool, echipa lui Valverde este favorită la accederea în semifinale. Returul dintre Barca și Roma se va juca pe, 10 aprilie, în capitala Italiei.