Preşedintele stiri: 4000

Kenyanul Samwel Mailu a cîştigat maratonul de la Viena cu un nou record

24 apr. 2023,, 23:00   Sport
2585 0

Atletul kenyan Samwel Mailu a cîştigat duminică maratonul de la Viena, cu un nou record al competiţiei, după ce a parcurs distanţa clasică de 42,195 km în 2h05min08sec, transmite EFE.

Maili, 34 ani, a doborît precedentul record stabilit în 2014 de etiopianul Getu Feleke (2h05min41sec). El a fost urmat în clasament de conaţionalii săi Bethwell Yegon la 1min49sec respectiv Titus Kimutai la 2min38sec.

În cursa feminină s-a impus tot o atletă din Kenya, Magdalyne Masai, 29 ani, cu timpul de 2h24min12sec, devansînd-o cu 13 secunde pe compatrioata ei Agnes Keino şi cu 38 secunde pe etiopiana Gadise Mulu.

Circa 35.000 alergători din 130 de ţări s-au aliniat la startul ediţiei a 40-a a Vienna City Marathon.