TEMELE PRINCIPALE Toate Știrile

mai multeminimizează

Juventus, fără Ronaldo, se califică în sferturile Cupei Italiei

Juventus Torino, fără starul portughez Cristiano Ronaldo, s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Italiei la fotbal, învingînd pe teren propriu, cu scorul de 4-0, formaţia Udinese, într-o partidă disputată miercuri seara.

Golurile au fost marcate de Gonzalo Higuain (16), Paulo Dybala (26 – penalty şi 58) şi Douglas Costa (61 – penalty).

Ronaldo, cvintuplu cîştigător al Balonului de Aur, figura iniţial în grupul jucătorilor convocaţi pentru această întîlnire din optimile de finală, însă clubul torinez a anunţat în cursul după-amiezii forfaitul atacantului lusitan, din cauza unei sinuzite, scrie Agerpres.

AC Milan a acces la rîndul ei în sferturile de finală după ce s-a impus cu 3-0 în faţa formaţiei SPAL Ferrara, graţie reuşitelor lui Krzysztof Piątek (20), Samu Castillejo (44) şi Theo Hernandez (66).

În cel de-al treilea meci din Cupa Italiei programat miercuri, Fiorentina trecut pe teren propriu, cu 2-1, de Atalanta Bergamo, prin golurile lui Patrick Cutrone (11) şi Pol Lirola (84). Pentru oaspeţi a marcat Josip Ilicic (67).

Rezultate înregistrate în optimile de finală:

Torino FC – Genoa 5-3 la loviturile de departajare (1-1 după prelungiri)
SSC Napoli – Peugia (D2) 2-0
Lazio Roma – Cremonese (D2) 4-0
Inter Milano – Cagliari 4-1
Fiorentina – Atalanta Bergamo 2-1
AC Milan – SPAL Ferrara 3-0
Juventus Torino – Udinese 4-0

Partida Parma – AS Roma va avea loc joi seara.

În sferturile de finală, programate în cursul lunii ianuarie, vor avea loc meciurile SSC Napoli – Lazio Roma, AC Milan – Torino FC, Inter Milano – Fiorentina şi Juventus – Parma/AS Roma.