Preşedintele stiri: 3991

Iurii Vernidub: "Egalitatea cu Shakhtar este un rezultat foarte bun pentru noi"

8 dec. 2021,, 10:20   Sport
2834 0

Antrenorul principal al Clubului de fotbal Sheriff Tiraspol, Iuri Vernidub, a comentat rezultatul meciului cu Shakhtar (1:1) din ultima rundă a fazei grupelor Ligii Campionilor.

-Aș împărți jocul în două părți. Prima jumătate a performanței echipei mele a fost un anti-fotbal, nu mă tem de aceste cuvinte. Cred că nu trebuie să joci așa. Am avut noroc că am ratat un singur gol. La pauză am avut o discuție serioasă în vestiar. În a doua repriză a fost deja altfel, demnă: nu ne-am adunat, ci am atacat, am avut încercări bune. Am început să controlăm mingea și să jucăm fotbalul pe care știm să-l jucăm. De aceea și am obținut un astfel de rezultat, în final am reușit să înscriem un gol de răspuns și să egalăm scorul cu 1:1. Drept rezultat, am jucat, am marcat, am egalat... Sînt recunoscător echipei, tuturor băieților. Dar repet: așa cum am jucat în prima repriză, nu e bine; pur și simplu nu mi-am recunoscut echipa. Egalitatea cu Shakhtar este un rezultat foarte bun pentru noi, am jucat în deplasare cu campioana Ucrainei și am obținut egalitate. Fiecare punct în pușculiță ne costă scump, mai ales că am avut un grup foarte complicat. Sînt mulțumit de a doua repriză, dar foarte supărat de prima.