X 
Transnistria stiri: 1808

Italianul Jannik Sinner își continuă șirul magic pe hard și scrie din nou istorie la Beijing

1 oct. 00:00   Sport
3363 0

Italianul Jannik Sinner l-a învins pe australianul Alex de Minaur cu 6-3, 4-6, 6-2 în semifinalele China Open și s-a calificat în cea de-a 30-a finală ATP din carieră, a noua consecutivă pe hard.

Sinner este al doilea jucător, după Novak Djokovic (2012-2015), care reușește să ajungă în trei finale consecutive la Beijing, după succesul din 2023 și înfrîngerea în fața lui Carlos Alcaraz în 2024. În finala de miercuri, jucătorul de pe locul 2 mondial îl va întîlni pe învingătorul dintre Daniil Medvedev și Learner Tien, transmite mediafax.ro.

De Minaur, care a obținut cele mai multe victorii pe hard la nivel ATP în 2025 (34), nu a reușit să treacă de Sinner, care l-a dominat în primul și al treilea set cu agresivitate de la linia de pe fundul terenului.

Australianul a cîștigat doar al doilea set împotriva numărului 2 mondial, însă Sinner și-a revenit rapid, încheind meciul după două ore și 20 de minute.

Cu această performanță, de Minaur urcă pe locul 7 în clasamentul anului, apropiindu-se de calificarea la Turneul Campionilor, în timp ce Sinner încearcă să-și mențină ritmul în lupta cu spaniolul Carlos Alcaraz pentru locul 1 în clasamentul final al sezonului.


1
0
0
1
0

Adăuga comentariu

500

Ați găsit o eroare în text? Marcați-o și tastați Ctrl+Enter

Cum apreciați desemnarea lui Alexandru Munteanu pentru funcția de prim-ministru?
Trădările uniriiSemeniuc Tudor
Timpul se transformă în basm...Катрук Валерий