Preşedintele stiri: 3997

Halterofilul Marin Robu a cucerit argintul la Mondiale

12 sep. 2023,, 09:00   Sport
2114 0

Moldoveanul Marin Robu a cucerit medalia de argint la Campionatul Mondial de haltere din Arabia Saudită.

Sportivul, originar din Nisporeni, a concurat în categoria de 89 de kilograme și a reușit să urce pe treapta a doua a podiumului la proba smuls.

Marin Robu și-a asigurat argintul, după ce a ridicat 173 de kilograme. La proba aruncat, el s-a clasat pe locul 9 cu rezultaul de 197 de kilograme. La total, halterofilul moldovean s-a clasat pe locul 6.

Campionatul Mondial de Haltere se desfășoară în perioada 4-17 septembrie în capitala Arabiei Saudite, Er-Riad. Republica Moldova este reprezentată la turneu de patru sportivi, notează Noi.md cu referire la Moldova 1.

Competiția din Orientul Mijlociu este primul turneu care va conta pentru calificarea la Olimpiadă.