Preşedintele stiri: 4068

Halterofila Gabriela Danilov a devenit un motiv de mîndrie pentru Moldova

16 iun. 11:45   Sport
2231 1

Halterofila Gabriela Danilov a devenit campioană europeană, la categoria sub vîrsta de 15 ani.

În concursul probei de smuls, a categoriei de greutate de pînă la 45 kg, discipola Liceului Internat Municipal cu Profil Sportiv, a înregistrat rezultatul de 60 kg, iar la proba aruncat 71 kg, rezultate ce i-a permis să cucerească medalia de argint la ambele probe.

Cu rezultatul de 131 kg la total, Gabriela Danilov a încheiat clasamentul general pe primul loc, și a intrat în posesia medaliei de aur, devansînd-o la mică distanță pe reprezentanta Turciei, care a terminat competiția cu rezultatul de 130 kg.

Republica Moldova este reprezentată la Campionatele Europene de haltere U-15 de la Thessaloniki, Grecia de 12 sportivi, 8 băieți și 4 fete.

Deplasarea lotului național de haltere la competiția europeană a fost posibilă cu suportul Ministerului Educației și Cercetării.