Preşedintele stiri: 3997

Haaland este incredibil: a marcat cinci goluri

28 feb. 12:30   Sport
1813 0

Echipa engleză Manchester City a învins marţi-seara, în deplasare, scor 6-2, gruparea Luton Town, în optimile de finală ale Cupei Ligii, calificîndu-se în sferturile competiţiei.

Atacantul norvegian Erling Haaland a marcat cinci goluri pentru învingători, patru dintre ele din pasele lui De Bruyne.

Recitalul comun Erling Haaland – Kevin de Bruyne a început în minutul 3 al meciului de pe Ewood Park, cînd belgianul a pasat şi norvegianul a deschis scorul. În minutul 18, De Bruyne a pasat din nou şi Haaland a trimis în plasă pentru 2-0, notează Noi.md cu referire la news.ro.

Pînă la pauză, De Bruyne a mai oferit un assist şi atacantul norvegian a făcut 3-0. Jordan Clark a redus din diferenţă în minutul 45, iar după pauză acelaşi jucător a reuşit dubla, iar Luton Town s-a apropiat la un gol de City, scor 2-3.

Însă De Bruyne – Haaland a mai lovit odată, în minutul 55, iar Erling a înscris şi a cincea oară, în minutul 57, dar de datat acesta din pasa lui Bernardo Silva.

Scorul final, 6-2, fost stabilit de Kovacic, în minutul 72 şi Manchester City s-a calificat fără emoţii în sferturile Cupei Ligii.