Eurovision stiri: 499

FC Liverpool și FC Porto s-au calificat în optimile Ligii Campionilor

2 dec. 2020,, 10:25   Sport
4708 0

Seară magică în Liga Campionilor! Penultima etapă din faza grupelor a fost marcată de o surpriză de proporții, goluri spectaculoase, iar FC Liverpool și FC Porto au obținut calificarea în optimile competiției, scrie publika.md

"Cormoranii" s-au impus pe "Anfield" cu 1-0 în fața celor de la Ajax Amsterdam.

Datorită acestui succes, englezii și-au asigurat primul loc în grupa D.

Curtis Jones a marcat unicul gol al partidei în minutul 58, după o centrare perfectă a lui Neco Williams și o greșeală a portarului advers, Andre Onana.

Tot în grupa D, partida dintre Atalanta Bergamo și Midtjylland Herning s-a terminat la egalitate, scor 1-1.

A doua echipă calificată va fi decisă în meciul direct dintre Ajax și Atalanta, din ultima rundă.

În grupa C, FC Porto este a doua echipă care a acces în următoarea fază a competiției. Formația lusitană a remizat pe teren propriu cu Manchester City, scor 0-0 care pînă la acest Joc avea asigurată participarea în optimile de finală.

Surpriza serii a fost furnizată de Șahtar Donețk. "Minerii" au învins la Kiev cu 2-0 pe Real Madrid în grupa B.

Dentinho a deschis scorul în minutul 57, iar Manor Solomon a închis tabela în minutul 82, cu un șut bine plasat. A fost a doua victorie a ucrainenilor în fața "galacticilor" în faza grupelor.

Șahtar și Real împart pozițiile 2-3, cele două echipe se află la un punct distanță de liderul Borussia Monchengladbach.

La rîndul lor, nemții au pierdut cu 2-3 disputa de pe teren propriu cu Internazionale Milano, care mai speră la o calificare în "primăvară europeană".

Un alt meci mult așteptat de microbiștii din toată lumea a fost cel dintre Atletco Madrid și deținătoarea trofeului, Bayern Munchen. Confruntarea s-a încheiat nedecis, scor 1-1.
Spaniolii au condus din minutul 26, grație golului înscris de Joao Felix.

Thomas Muller a marcat golul egalizator în minutul 86, dintr-un penalty obținut tot de el.
În urma acestui rezultat Atletico nu a rezolvat ecuația calificării în "optimi" și are nevoie de un punct în ultima etapă a grupei A, cu Sazlburg pentru a ajunge în play off.

Austriecii au cîștigat cu 3-1 meciul de la Moscova cu Lokomotiv și se află pe treapta a treia.