Preşedintele stiri: 3991

FC Liverpool a învins-o pe Internazionale cu 2-0

17 feb. 2022,, 08:15   Sport
2061 0

FC Liverpool a luat o opțiune serioasă pentru calificarea în sferturile de finală ale Ligii Campionilor.

Trupa lui Jurgen Klopp a învins-o pe Internazionale Milano cu 2-0 în prima manșă a optimilor, care a avut loc pe stadionul „Giuseppe Meazza”, notează noi.md cu referire la publika.

Echipele au ratat ocazii bune de gol în prima repriză, dar nu au reușit să marcheze. La pauză, pe teren a apărut Roberto Firmino, care a și deschis scorul în minutul 75.

Peste alte 8 minute, „Cormoranii” și-au dublat avantajul prin Mohamed Salah. Fotbalistul egiptean a ajuns la 8 goluri înscrise în actuala ediție a Ligii Campionilor.

Tot aseară, RB Salzburg a fost foarte aproape de a produce o mare surpriză. Gruparea austriacă a remizat cu Bayern Munchen pe teren propriu, scor 1-1. Junior Adamu a marcat pentru gazde în minutul 21.

Bavarezii au fost salvați de Kingsley Coman, care a egalat în minutul 90. Meciurile retur, Bayern Munchen - RB Salzburg și FC Liverpool - Inter Milano sunt programate pentru 8 martie.