Preşedintele stiri: 3999

EURO 2020: Ucraina, ultima calificată din optimi

30 iun. 2021,, 07:48   Sport
10756 0

Ucraina, naţionala care şi-a stabilit cartierul general la Bucureşti în faza grupelor, a trecut marţi seară, scor 2-1, de Suedia în optimile de finală şi va înfrunta sâmbătă Anglia, la Roma, pentru un loc în semifinale.

A fost 1-1 după 90 de minute între Ucraina şi Suedia. Trupa lui Şevcenko a deschis scorul prin Oleksandr Zinchenko, de la Manchester City. Era minutul 27.

Emil Forsberg a egalat în minutul 43. A fost al patrulea gol la Euro pentru jucătorul de la Leipzig, care îl avea deasupra în clasamentul golgheterilor doar pe Cristiano Ronaldo (5 goluri).

În prelungiri, suedezul Marcus Danielson a văzut cartonaşul roşu pentru un fault dur. Era minutul 98.

Echipele se pregăteau pentru penalty-uri când Artem Dovbyk a făcut 2-1. Era primul minut al prelungirilor (120+1).

Ucraina, care a avut ”cuibul” la Bucureşti, unde a disputat două jocuri, cu Macedonia de Nord şi cu Austria, s-a calificat din grupă cu doar 3 puncte, de pe locul 3. Este singura formaţie care reuşeşte această performanţă (tot 3 puncte a avut şi Danemarca, dar nordicii au prins locul secund în grupă).