Preşedintele stiri: 3991

EURO 2020: Olanda a învins-o pe Austria

18 iun. 2021,, 07:54   Sport
2590 0

Olanda a învins-o pe Austria, scor 2-0, și a obținut calificarea în „optimile” Euro 2020!

Fundașul dreapta Dumfries, excelent la 3-2 cu Ucraina, gol și influență decisivă la celelalte două, a fost și cu Austria excelent: alt gol și penalty provocat.

Frank de Boer nu schimbă sistemul. Selecționerului nu i se mai pare atrăgător acel 4-3-3 istoric olandez moștenit de la Johan Cruyff. Vrea el acest 5-3-2 sau 3-5-2, chiar dacă e criticat constant de compatrioți.

Portocaliii de-abia au învins la startul turneului, 3-2 cu Ucraina, după ce fuseseră egalați de la 2-0, și nici acum n-au impresionat. La pauză, aveau 1-0, la unicul șut pe poartă al primelor 45 de minute. Dintr-o lovitură de pedeapsă!

Alaba - tocmai el, căpitanul Austriei! - a greșit ca un copil, călcîndu-l pe Dumfries pe picior chiar în colțul careului. Fault văzut de VAR, confirmat de arbitrul israelian Orel Grinfeld în fața monitorului, și penalty transformat de Depay (11).

S-a remarcat însă iar Dumfries. Fundașul-aripă a înscris pentru 2-0 (67). Gol și 11 metri provocat. După gol și influență decisivă la 3-2 cu Ucraina. Noul star Oranje! Batavii sînt și ei calificați în „optimi”.